Rekrutacja pracowników z zagranicy

28.03.2017
Ze względu na coraz większy napływa siły roboczej spoza Polski, powstają specjalistyczne agencje pracy zajmujące się rekrutowaniem pracowników. Taki proces wydaje się dużo łatwiejszy, bezproblemowy i mniej angażujący pracodawców. 
 
Po co są agencje pośrednictwa pracy?
 
Wiele firm wyczerpało już wszelkie możliwości pozyskania kandydatów do pracy z Polski. Takie sytuacje mają niestety miejsce coraz częściej, kiedy nasi rodacy zaczęli powszechnie emigrować do krajów zachodnich. Po powrocie nie godzą się już na mniejsze zarobki, niż otrzymywali w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech i ponownie wracają lub zaczynają podnosić swoje kwalifikacje na terenie kraju. Pracodawcy znaleźli więc rozwiązanie i zamiast podwyższać pensje, przyjmują do pracy tych, którzy są mniej wymagający, a pracują równie dobrze. Mowa tu o pracownikach z Ukrainy, Chin czy nawet Nepalu. Aby jednak zatrudnić legalnie cudzoziemca, należy pozyskać dla niego choćby oświadczanie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy. Nie jest to proces żmudny czy nawet drogi, ale często pracodawcy z niego rezygnują z obawy, że nie zdołają dopełnić wszelkich formalności. Rozwiązaniem są więc agencje pośrednictwa pracy rekrutujące pracowników ze Wschodu. 
 
Jak to działa?
 
Pracodawca kontaktuje się z biurem czy agencją pracy informując, że potrzebuje konkretną ilość pracowników. Musi także sprecyzować swoje wymagania określając konkretne umiejętności oraz kwalifikacje, jakimi powinni dysponować. Agencja pracy z wieloletnim doświadczaniem rozpoczyna rekrutację w swojej bazie pracowników. Często także doradza, jacy obcokrajowy będą się sprawdzać na określonych stanowiskach. Ułatwia więc działanie pracodawcy i ogranicza jego zaangażowanie niemal do zera. 
 
Zapotrzebowanie na pracowników
 
Pracodawca zgłasza zwykle konkretne zamówienie dotyczące określonych umiejętności pracowników. Najczęściej pożądani są pracownicy z Białorusi, Ukrainy, z możliwością 6-miesięcznego okresu pobytu na terytorium Polski. Ten okres można oczywiście wydłużyć, dokonując określonych formalności. Ważne jest jednak, by przedsiębiorcy dużo wcześniej decydowali się na zgłoszenie swojego zapotrzebowania na pracowników, ponieważ okres oczekiwania wynosi nawet do 6 tygodniu. W bazie obcokrajowców widnieją zarówno ci bez kwalifikacji, jak i wysoko wykwalifikowani. Wszystko uzależnione jest od konkretnych wymagań płynących z polskich firm. Agencje pośrednictwa pracy zapewniają, że żaden pracownik nie będzie dla nich problemem. 
 
Co zyskuje pracodawca?
 
Rekrutacja pracowników z sąsiednich państw gwarantuje pracodawcom szybką i konkretną pomoc  w zapewnianiu ciągłości pracy, dzięki pokrywaniu konkretnych etatów w firmie. To jednak nie wszystko. Nie muszą już samodzielnie dopełniać wszystkich niezbędnych formalności, co dla niejednego z nich było utrapieniem. Pomimo że przepisy dotyczące zatrudniania obywateli Ukrainy oraz sąsiadujących państw są już nieco ułatwione, to jednak należało się liczyć z dokonaniem odpowiednich formalności i czasem oczekiwania. Wszystko to będzie teraz w gestii agencji pracy, która ma obowiązek zadbać o niezbędne dokumenty, a dodatkowo także monitorować poczynanie pracowników. Dopełnienie czynności formalno -prawnych jest obowiązkiem agencji pracy. 
 
Pracownicy każdej branży
 
Agencje oferujące rekrutację pracowników z zagranicy gwarantują możliwość pozyskania kandydatów z wszystkich branż oraz całą różnorodność kwalifikacji. Agencja pracy zapewnia bardzo trafiony dobór pracowników na podstawie wielostopniowej selekcji. Współpraca opiera się na niezwykle atrakcyjnych stawkach rekrutacyjnych i może zostać poprzedzona dwutygodniowym okresem próbnym. Przedsiębiorcy dokonują ostatecznej akceptacji pracowników, a pracownicy otrzymują skompletowane dokumenty. Co ciekawe, wiele firm gwarantuje także zastępstwo pracownika w sytuacji, gdy będzie on chwilowo niedysponowany lub przedsiębiorca nie jest do końca zadowolony ze współpracy. Taka forma działania jest bardzo atrakcyjna dla pracodawców, ale zawsze w jakimś sensie odbije się na obcokrajowcach. Agencja, która pośredniczy w procesie rekrutacyjnym oczekuje wynagradzania. Pensje pracowników będą więc niestety  pomniejszone o stawki pośrednictwa. 
 
Leasing pracowniczy
 
Istnieje jeszcze jedna forma rekrutacji pracowników do poszczególnych przedsiębiorstw, a mianowicie leasing pracowniczy. Staje się on coraz popularniejszy wśród polskich pracodawców, ponieważ daje im gwarancję dużej swobody i sporej elastyczności. Pracownicy często potrzebują dziś pracowników krótkoterminowych. Nie opłaca się ich zatrudniać na etat i wówczas leasing pracownicy doskonale spełnia swoją rolę. Przedsiębiorcy wyraźnie redukują swoje koszta i czynności administracyjne. Przede wszystkim jednak zatrudniają dokładnie tylu prawników, ilu w danej chwili potrzebują. To bardzo wygodne rozwiązanie i na pewno opłacalne. W ten sposób można pozyskiwać zarówno pracowników o wysokich kwalifikacjach, jak i tych niewykwalifikowanych. Agencja pracy przejmuje wszelkie koszta związane ze szkoleniami, a także obsługą kadrową obcokrajowców, a nade wszystko ich legalnym zatrudnianiem zgodnie z polskimi przepisami. 
komentarze
Twój komentarz
Email
Imię