LEGALIZACJA POBYTU

20.03.2017

 

Legalizacja pobytu dla obcokrajowców

Obecnie mamy dobry czas na zatrudnianie cudzoziemców. Polska otwiera się na obcokrajowców, którzy chcieliby podjąć pracę na terenie naszego kraju. Bywa jednak, że pracodawcy stają przed problemem dotyczącym zorganizowania wszystkich formalności w sposób skuteczny i szybki. Doskonale to rozumiemy, ponieważ wszystkie zagadnienia związane z administracyjno-prawnym postępowaniem, wymagają wiedzy i doświadczenia. Nie każdemu pracodawcy wystarczy odwagi oraz chęci, aby zorganizować wszelkie formalności i zatrudnić obcokrajowców w swoich firmach.

Brak rąk do pracy

Z pewnością wielu pracodawców zauważa problem związany z brakiem polskich obywateli. Często zwyczajnie nie ma chętnych do pracy. Niejednokrotnie ogłoszenia o pracy wiszą miesiącami w urzędach czy na portalach branżowych. Pozostawione są bez odzewu. Czego jest to wynikiem? Otóż wielu Polaków wyjechało za granicę w celach zarobkowych. To właśnie tam mają możliwość podjęcia dobrze płatnej pracy. Dziś zmienia się to także w Polsce, ale ci co posmakowali już emigracji, nie zawsze mają ochotę wrócić z powrotem do kraju. Koniecznością jest więc poszukiwanie pracowników wśród obcokrajowców. Najczęściej dotyczy do cudzoziemców ze wschodu, którzy bardzo chętnie podejmują pracę w Polsce. Zarobki proponowane przez naszych pracodawców odpowiadają im, stąd decydują się na przyjazd. Konieczna jest jednak właściwa organizacja tego procesu, szybka i bezproblemowa możliwość dopełnienia formalność, co można z powodzeniem powierzyć nam. Nasze biuro od lat zajmuje się doradztwem i zagadnieniami administracyjno-prawnymi, związanymi choćby z legalizacją pobytu, aczkolwiek w kręgu naszych zainteresowań pozostaje także pośrednictwo pracy oraz tłumaczenia. 

Czym jest legalizuj pobytu?

Obecnie można zatrudnić cudzoziemca i powierzyć mu wykonywanie pracy na terenie własnej firmy czy w gospodarstwie lub branży gastronomicznej na podstawie dokumentu, jaki zwie się  oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Będzie to możliwe jedynie na okres 6 miesięcy w ciągu 12 następnych miesięcy. Na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, możliwe jest zaś wykonywanie pracy sezonowej w ciągu 8 miesięcy. 

Problem legalizacji pobytu jest nieco bardziej złożony, dlatego dobrze jest się orientować w nieustannie zmieniających się przepisach prawnych. Otóż obcokrajowiec może przebywać w Polsce przez okres 3 miesięcy bez żadnych dodatkowych warunków. Konieczne jest oczywiście dysponowanie ważnym paszportem oraz wizą. Jeśli jednak chciałby przedłużyć ten pobyt, niezbędne będą dodatkowe formalności, związane z przedłużeniem wizy. W tym celu należy uzyskać zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony. Jest to możliwe w pewnych sytuacja, jak np. posiadanie zezwolenia na pracę, a także w sytuacji, gdy jest się małżonkiem obywatela polskiego lub prowadzi się działalność gospodarzą na terenie kraju. To tylko nieliczne z warunków umożliwiających przedłużenie wizy pobytu. W razie chęci legalizacji pobytu cudzoziemca na okres stały, niezbędne jest uzyskanie zezwolenie na osiedlenie się albo zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich (WE).

Dlaczego warto skorzystać z naszej pomocy?

Jesteśmy doświadczonym i profesjonalnym biurem, zajmującym się obsługą prawno-administracyjną pracowników oraz pracodawców. Od wielu lat roztaczamy opiekę nad osobami chcącymi zatrudniać obcokrajowców w swoich firmach, a także cudzoziemcami zamierzającymi zamieszkać w Polsce na stałe lub tymczasowo. Oferujemy nie tylko możliwość dopełnienia wszystkich niezbędnych formalności, ale także usługi tłumaczeniowe, które pozwalają na skuteczne ubieganie się o stosowne wnioski w urzędach czy w zakładach pracy. 

Kto może skorzystać z naszej pomocy?

Jesteśmy otwarci na wszystkich obcokrajowców zza wschodniej granicy naszego kraju, ale także z dalej oddalonych państw, np. azjatyckich. Z roku na rok wzrasta bowiem zainteresowanie również obcokrajowców z wielu różnych zakątków naszego globu, ponieważ Polska powoli staje się dość atrakcyjnym państwem, oferującym dobrą pracę oraz intratne zarobki. Legalizacja pobytu czy konieczne przy tym usługi tłumaczeniowe, nie są nam obce. Nie pobieramy wysokich opłat za tego rodzaju operacje, ponieważ pragniemy być firmą konkurencyjną i dostępną także dla niemajętnych klientów. Zdajemy sobie sprawę, że często są to pierwsze kroki cudzoziemców do zdobycia niezależności finansowej oraz zamieszkania na terenie obcego kraju. Z pewnością jest więc im dostatecznie trudno, aby móc znaleźć sobie dogodne miejsce do życia. Niestety, procedury prawno-administracyjne w Polsce nie są zbyt przyjazne dla przyjezdnych, dlatego nierzadko potrzebują oni fachowej pomocy. Podobnie jest w przypadku pracodawców, którzy nagle zostają bez pracowników i nie mogą w ten sposób efektywnie prowadzić swojego biznesu. Oni także oczekują gotowych rozwiązań i szybkiego działania w zakresie legalizacji pobytu dla obcokrajowców oraz pozwolenia na pracę. Ich nadzieje związane z pozyskaniem pracowników skupiają się bowiem głównie na obywatelach ze wschodu czy z Azji. 

 

komentarze
Twój komentarz
Email
Imię