Pracownicy

Jak sama nazwa wskazuje podstawowym celem pracy asystentki stomatologa jest pomaganie dentyście podczas leczenia oraz dbanie o to, by stanowisko i miejsce pracy lekarza było utrzymane w odpowiednich warunkach. Pomoc dentystyczna czynnie asystuje podczas zabiegu podając lekarzowi narzędzia i leki, przygotowując materiały do wypełnienia lub wycisków, opiekując się pacjentem. Przygotowuje także materiały do zabiegów profilaktycznych, w których może czynnie uczestniczyć.

Przed rozpoczęciem zabiegów stomatologicznych asystentka stomatologa przygotowuje gabinet i stanowisko do pracy. W tym celu kompletuje znajdujący się w gabinecie sprzęt, narzędzia oraz materiały opatrunkowe. Jej zadaniem jest także dbałość o stan czystości wykorzystywanych narzędzi dentystycznych i urządzeń, które po zabiegach musi uporządkować, odkazić, wyjałowić i zdezynfekować.

Asystentka pomaga dentyście prowadzić dokumentację lekarską oraz dba o organizację pracy gabinetu.

Asystując przy wykonywanych zabiegach pomoc stomatologiczna ma bezpośredni kontakt z pacjentem, który może skarżyć się na ból lub być zdenerwowany wizytą u dentysty. Dlatego asystentka dentysty musi być osobą życzliwą dla ludzi o słabej odporności psychicznej. Ponadto powinna posiadać takie cechy jak: umiejętność postępowania z ludźmi, dobry refleks, cierpliwość, dokładność i samodzielność.

Pomoc dentystyczna musi być sprawna fizycznie, gdyż w pracy musi często poruszać się po gabinecie. Ważne są sprawne ręce a także wzrok i słuch. Wśród przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu są m.in. wady wymowy utrudniające kontakt z lekarzem i pacjentem, niektóre przewlekłe choroby skóry i alergie, nosicielstwo chorób zakaźnych.

Zarobki pomocy dentystycznej nie są wysokie. Wiele zależy od miejsca pracy, jednak zazwyczaj oscylują w okolicy 2300 zł.

home
Poland

Oczekiwane wynagrodzenie: 3000 zł

Z 1989 - obecnie (28 lat) pracuje jako asystentka stomatologiczna. Gotowa podjąć prace w RP. Znajomość języka polskiego na poziomie B1, angielskiego - A2.