Pracownicy

Dekarz to rzemieślnik trudniący się kryciem dachów, ich konserwacją i naprawą oraz montażem urządzeń służących do odprowadzania wody z powierzchni dachów. Wykonuje także podkłady pod pokrycia dachowe oraz montuje okna dachowe, wyłazy i świetliki.

Dekarz-blacharz wykonuje jeden z ważniejszych elementów budowli, jakim jest pokrycie dachu. Dach składa się z trzech części: konstrukcji nośnej, podkładu i poszycia dachowego. Jeżeli konstrukcja nośna i podkład są drewniane to wykonuje je cieśla budowlany, jeśli metalowe - monter konstrukcji budowlanych. Dziełem dekarza jest poszycie a więc ta najważniejsza część dachu, która bezpośrednio chroni budowlę przed wpływami atmosferycznymi. Dobre wykonanie poszycia dachowego ma ogromny wpływ na trwałość obiektu. Chodzi głownie o to, by zabezpieczało przed wilgocią, musi też wytrzymać podmuchy wiatru i zmiany temperatury otoczenia.

Uzupełnieniem większości dachów są urządzenia do odpływu wody, na przykład rynny i rury spustowe, ich instalacją również zajmuje się dekarz-blacharz. Trudno jednocześnie rozstrzygnąć, czy stanowisko pracy dekarza to dach, czy może warsztat, a praca na dachu jest tylko montażem wcześniej przygotowanego w warsztacie poszycia dachowego.

Praca w tym zawodzie dzieli się na dwa wyraźne etapy.Pierwszy z nich to praca na ziemi – najczęściej w warsztacie lub obok budynku, drugie to prace na dachu montaż elementów poszycia. Podczas wykonywania prac na wolnym powietrzu uciążliwa może być zmienna temperatura powietrza, hałas zwłaszcza przy cięciu blach, a podczas zgrzewania mas bitumicznych, wydzielanie się drażniących substancji. Łączenie blach przez lutowanie powoduje ulatnianie się różnych gazów. Ciągłe podnoszenie materiałów, sięganie po nie, trwanie w niewygodnej pozycji, tak charakterystyczne dla sposobu pracy dekarza, grozi przewlekłymi chorobami narządu ruchu. Największym niebezpieczeństwem tej pracy jest jednak ryzyko upadków z wysokości i ryzyko skaleczeń, zwłaszcza przy obróbce blachy.

Do podjęcia nauki w tym zawodzie niezbędne są zdolności manualne oraz wyobraźnia przestrzenna.

Zarobki dekarza

W roku 2002 zarobki dekarzy były na poziomie 67 % średniej krajowej (1430,00 zł), a w chwili obecnej wysokość zarobków jest na poziomie 104% (2700-3500 zł). 

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej wielu dekarzy zdecydowało się na kontynuowanie kariery poza granicami kraju co spowodowało niedobór pracowników na stanowisko dekarza. Nasza firma zajmuje się rekrutacją pracowników o kwalifikacjach dekarzy m.in. z Ukrainy i Białorusi. Jesteśmy również wstanie przeprowadzić rekrutację dekarzy nawet z najdalszych zakątków świata.

home
Ukraina

Oczekiwane wynagrodzenie: 3500 zł

Dekarz, kierowca kategorii B, kierowca elektrokara. Chce pracowac w zespółe dla osiągnięcia pełnego profesjonalizmu i w przyszłosci wzrostu wynagrodzenia.