Pracownicy

Zawód dziennikarza narodził się dla potrzeb prasy. Wraz z rozwojem mediów, powstaniem telewizji, radia i internatu zmieniła się jego specyfika i sposób działania. Rozwój technologii ułatwił pracę dziennikarzom, którzy oprócz tak nieocenionych wynalazków jak komputery czy dyktafony mogą poszukiwać informacji przez internet oraz monitorować jakie tematy wywołują gorące dyskusje. Są to jednak jedynie dodatki.

Podstawy tej pracy nie zmieniły się jednak od lat. Na początku dziennikarz znajduje temat. Może być to zarówno news, historia sprzed wieków jak i poradnik dla gospodyni domowej. Najważniejsze żeby był interesujący i miał wartość informacyjną odpowiednią dla danego periodyku lub audycji. Następie zbiera informacje, które przekazuje dalej lub na ich podstawie, przy użyciu właściwych środków realizuje reportaż lub pisze artykuł.

Praca dziennikarza wymaga nie tylko kreatywności ale również uporu, determinacji, obowiązkowości i komunikatywności. Te cechy są pożądane bez względu na miejsce pracy.

Dziennikarzy można podzielić przede wszystkim ze względu na tematykę jaką się zajmują oraz rodzaj wykonywanych zajęć. Podstawowe z nich to:

Felietonista - Osoba posiadająca stałą rubrykę lub program.

Korespondent - Dziennikarz przysyłający materiał zza granicy. Może być czasowo oddelegowany do danego kraju np. w czasie wojny lub mieszkać w nim na stałe.

Reporter - Najpopularniejszy typ dziennikarza. Zajmuje się on zbieraniem informacji i tworzeniem na ich podstawie reportażu. W praktyce bardzo często inny pracownik redakcji zbiera informacje, a inny pisze lub realizuje oparty na nich reportaż.

Redaktor - Dziennikarz, który dodatkowo zajmuje się redagowaniem materiałów z podległego mu działu, gazety lub programu. Decyduje też o tym co zostanie opublikowane.

Wiele osób jest zafascynowanych pracą w mediach, a to znajduje swoje odbicie w popularności dziennikarstwa jako kierunku studiów. Ilość absolwentów jest jednak dużo wyższa niż zapotrzebowanie na rynku pracy. Ma to wpływ nie tylko na bezrobocie, ale również na niskie standardy pracy dziennikarzy. Wysokie zarobki i sława dotyczą jedynie niewielkiego procentu, a nawet ułamku procenta osób wykonujących ten zawód. Osoba, która chce w nim osiągnąć sukces musi być przygotowana na bardzo ciężką pracę.

Absolwenci dziennikarstwa dodatkowo muszą zmierzyć się z konkurencją w postaci utalentowanych specjalistów z konkretnych dziedzin takich jak ekonomia, politologia czy kultura, którzy coraz częściej pracują w mediach. Ich wiedza uzupełniona umiejętnością prawidłowego, zarówno gramatycznie jak i merytorycznie, formułowania myśli doskonale sprawdza się na stanowiskach dziennikarskich.

Wbrew powszechnie panującej opinii, zwłaszcza wśród młodych ludzi zarobki dziennikarzy nie należą do najwyższych. Na początku kariery adepci tego zawodu często pracują za darmo w ramach praktyk, na które i tak ciężko się dostać. Szeregowy dziennikarz zarabia od 1,5 do 3tys. złotych. Większe pensje otrzymują znani dziennikarze pracujący dla popularnych gazet i stacji radiowych oraz stacji telewizyjnych - od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Redaktorzy serwisów internetowych zarabiają ok 2 tys.

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej wielu zagranicznych firm otworzyli swoi filii po calej Polsce, co spowodowało niedobór pracowników na stanowisko dziennikarz. Nasza firma zajmuje się rekrutacją pracowników o kwalifikacjach dziennikarza m.in. z Ukrainy i Białorusi. Jesteśmy również wstanie przeprowadzić rekrutację dziennikarzy nawet z najdalszych zakątków świata.

home
Ukraina

Oczekiwane wynagrodzenie: 2222 zł

od 2012 roku - Freelancer - autor artykułów (IT, systemy płatności, dziennikarstwo), redaktor, tłumacz 2005-2012 - Szef Departamentu Informacji i Technologii Bankowych Skolenia: Systemy płatności i rozliczeń papierów wartościowych, 2009 Bankowość elektroniczna, 2011 Szkoła Dziennikarstwa na Michigan State University, 2016