Pracownicy

Osoby wykonujące zawód elektryka zajmują się montażem, instalacją i naprawą instalacji elektrycznych. Obowiązki elektryka mogą się różnić – zależy to od wykształcenia i zdobytych umiejętności.

Elektryk zajmuje się projektowaniem instalacji i sieci elektrycznych, montażem instalacji elektrycznych zgodnie z dokumentacją techniczną; instalowaniem i uruchamianiem maszyn i urządzeń elektrycznych, wykonywaniem przeglądów technicznych, konserwacją oraz naprawą instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych; wykonywaniem przeglądów technicznych, konserwacją oraz naprawą linii napowietrznych i kablowych; przeprowadzaniem konserwacji oraz napraw układów automatyki; wykonywaniem pomiarów, prób po montażu i naprawie instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz dokonywaniem oceny ich stanu technicznego.

Monter i konserwator sieci elektrycznej kładzie kable i podłącza urządzenia elektryczne

(np. oświetlenie, ogrzewanie elektryczne), a następnie czuwa nad ich poprawną pracą. podobny zakres czynności ma elektryk zajmujący się elektroinstalatorstwem, który najczęściej wykonuje swoją pracę przy robotach wykończeniowych na budowie. Najważniejszą różnicą pomiędzy nim a monterem jest brak późniejszego nadzoru nad funkcjonowaniem sieci.

 

Elektryk może zajmować się także naprawą i konserwacją elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego, naprawą i przezwajaniem silników elektrycznych, naprawą uszkodzonych elementów w rozdzielniach energii elektrycznej, a także elektromechaniką samochodową.

Osoby z wyższym wykształceniem inżynierskim mogą zajmować stanowisko nadzorujące proces wytwarzania oraz przesyłania energii elektrycznej, nadzorować pracę podległych mu w zakładzie pracy urządzeń energetycznych, prowadzić dokumentację techniczną, projektować nowe urządzenia lub nadzorować produkcje sprzętu elektromechanicznego, kierować pracą podległych mu osób.

Miejsce pracy elektryka jest wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z prądem.

Szczegółowe warunki pracy determinuje zajmowane przez niego stanowisko. Elektryk pracujący przy kładzeniu nowych instalacji pracuje na budowie. W pogotowiu energetycznym będzie on często się przemieszczał i usuwał awarie. Elektryk odpowiedzialny za sieć elektryczną w zakładzie pracy będzie działał na jego terenie. Z kolei osoba zajmująca się elektromechaniką samochodową zwykle prowadzi warsztat, do którego przychodzą klienci. W zależności od wykonywanych czynności elektryk narażony jest w mniejszym lub większym stopniu na działanie niskich temperatur, hałasu czy zanieczyszczenia powietrza.

Praca elektryka wiąże się z dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo ludzi korzystających z sieci energetycznej czy też nadzorowanych przez niego urządzeń. Elektryk powinien mieć dobry wzrok i słuch, posiadać zdolność do koncentracji i podzielność uwagi, bardzo istotne są uzdolnienienia techniczne (zwłaszcza matematyczne) oraz twórcze myślenie.

Wymagania fizyczne stawiane elektrykom są zależne od charakteru wykonywanej pracy, jednakże najczęściej dotyczą tylko ogólnej sprawności fizycznej. Na pewnych stanowiskach związanych głównie z projektowaniem istnieje możliwość zatrudnienia osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Wynagrodzenie elektryka jest uzależnione od zajmowanego stanowiska i wynosi od ok. 1500 zł brutto na stanowisku zwykłego elektryka, do 4-5 tys. zł. w przypadku stanowiska inżyniera elektryka.

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej wielu elektryków zdecydowało się na kontynuowanie kariery poza granicami kraju co spowodowało niedobór pracowników na stanowisko elektryk. Nasza firma zajmuje się rekrutacją pracowników o kwalifikacjach elektryka m.in. z Ukrainy i Białorusi. Jesteśmy również wstanie przeprowadzić rekrutację elektryków nawet z najdalszych zakątków świata.

home
Ukraina

Oczekiwane wynagrodzenie: 3300 zł

od 2012 roku inżynier-elektryk naprawy i serwis urządzeń wysokiego napięcia
home
Georgia

Oczekiwane wynagrodzenie: 3000 zł

Profesjonalny elektryk - doświadczenie zawodowe 23 lata. Znajomość: Security Systems, ArchiCad, MS Office, CorelDraw, PhotoShop. Polski na bardzo dobrym poziomie
home
Białoruś

Oczekiwane wynagrodzenie: 3500 zł

Jestem z Białorusi, pracuję jako technik-elektryk w Polsce 5 lat, szukam dobrze opłacanej pracy, prosze o kontakt przez Vakancja.pl
home
Afghanistan

Oczekiwane wynagrodzenie: 4000 zł

Elektryk (doświadczenie 30 lat), montaż okien, drzwi (doświadczenie 17 lat)
home
Ukraina

Oczekiwane wynagrodzenie: 4000 zł

Specjalność - górski technik elektromechanik. W zawodzie - 20 lat, pracowalem w podziemnych warunkach (kopalnia), obsługa urządzeń podstacji, uszczelka, naprawa elektroenergetycznych linii kablowych do i powyżej 1000V, instalacja i naprawa instalacji elektrycznych podstacji i konsumentów. Praca na wysokości. Naprawa kabli w pniach kopalń. Montaż uziemiających urządzeń (ślusarskie, prace spawalnicze).
home
Ukraina

Oczekiwane wynagrodzenie: 5000 zł

6 lat pracowalem w Pradze - montaż i konserwacja urządzeń elektrycznych, systemów alarmowych i monitoring obiektów prywatnych, pozniej głównym inżynierem i operations manager na Ukrainie. znajomość programów - photoshop, FineReader, Nero, dostęp, itp 1C + program zarządzania i programowania systemów alarmowych, monitoringu CCTV i systemów śledzenia. Języki rosyjskim, ukraińskim i czeskim, na poziomie użytkownika - polski, słowacki, serbski, bułgarski, angielskim i niemieckim. Mam kat kierowcy B, C, C1. Punktualny, odpowiedzialny, wykonawczej, towarzyski, bez nałogów, szybko uczy się
home
Ukraina

Oczekiwane wynagrodzenie: 2000 zł

Montaż i konserwacja monitoringiem. Naprawa i konserwacja urządzeń gospodarstwa domowego. Naprawa oświetlenia LED. Zdjęcie https://yadi.sk/d/AScJvaGq33yWZi
home
Ukraina

Oczekiwane wynagrodzenie: 6000 zł

Elektryk do napraw i konserwacji urządzeń elektrycznych. Doświadczenie 20 lat.
home
Ukraina

Oczekiwane wynagrodzenie: 2000 zł

Pracuję jako elektryk od 2004r., polski-podstawowy
home
Ukraina

Oczekiwane wynagrodzenie: 3000 zł

Przez 10 lat pracowałem jako Inżynier ds. Utrzymania obwodów elektrycznych mechanizmów metalurgicznych, wykształcenie Elektryk instalacji przemysłowych, polski-podstawowy
home
Białoruś

Oczekiwane wynagrodzenie: 3500 zł

Z wykształcenia jestem elektromonterem, pracowałem na produkcji jako elektryk 20 lat, posiadam uprawnienia do 1 kV Białoruskie, interesuje mnie praca na stałe
home
Ukraina

Oczekiwane wynagrodzenie: 5000 zł

Posiadam ponad 10 letnie doświadczenie pracy jako elektryk w Polsce, Ukrainie, Rosji, wykonuje naprawy i montaż różnego rodzaju instalacji, mam prawo jazdy kat B, C.
home
Morocco

Oczekiwane wynagrodzenie: 3000 zł

Okablowanie instalacji elektrycznych, okablowanie hybrydowe, naprawa elektryczna. Znajomość technicznego języka angielskiego.