Pracownicy

Informatyk to, jak sama nazwa wskazuje, osoba zajmująca się nowymi technologiami w zakresie zasad gromadzenia, przekazu i przetwarzania informacji. Do najważniejszych zadań informatyka należy umiejętności tworzenia oprogramowania i znajomość specjalistycznego języka służąca do tego, zarządzanie danymi i przekazywanie ich, szyfrowanie, administrowanie systemów komputerowych, projektowanie, tworzenie i zarządzanie stronami WWW oraz znajomość teoretyczna i praktyczna sprzętu komputerowego, jego składanie i usuwanie ewentualnych usterek.

Pierwsi informatycy pojawili się na początku lat 80-tych, a w połowie 90-tych w związku z popularyzacją internetu branża ta zaczęła się gwałtownie rozwijać i stali się oni poszukiwanymi specjalistami, których umiejętności okazały się niezbędne w większości firm. Branża informatyczna jest jedną z najszybciej zmieniających się i od pracujących w niej specjalistów wymaga się ciągłego dokształcania w ramach wiedzy teoretycznej jak i praktycznych umiejętności.

Dziś coraz rzadziej używa się już ogólnego pojęcia Informatyk. W związku z błyskawicznym rozwojem branży powstało wiele specjalizacji związanych z tym zawodem i ciągle powstają nowe. Należą do nich takie profesje jak programista, administrator sieci komputerowych projektant stron www oraz osoba, która składa i przygotowuje sprzęt komputerowy do użytku.

Informatycy posiadają również wiedzę na temat budowy i zasad funkcjonowania urządzeń technicznych używanych w jego profesji. Nieodzowne jest więc też posiadanie przez nich pewnej wiedzy w zakresie elektryki i zdolności manualnych.

Największe minusy pracy informatyka to możliwość wezwań o każdej porze w wypadku np. awarii systemu oraz niedogodności fizyczne związane z długotrwałą pracą przy komputerze, które w konsekwencji mogą doprowadzić do schorzeń i zwyrodnień kręgosłupa oraz nabycia lub pogłębienia wad wzroku.

Zarobki informatyka

Na pytanie ile zarabia informatyk ciężko udzielić jednoznaczną odpowiedź. W dużej mierze wysokość pensji uzależniona jest od umiejętności, a co za tym idzie stażu pracy. Średnia kwota zarobków w tym zawodzie kształtuje się na poziomie 3,5 tys. - 4 tys. złotych brutto. Początkujący informatyk, który nie posiada jeszcze dużej wiedzy i umiejętności praktycznych może liczyć jednak na niewiele ponad tysiąc złotych. Z kolei doświadczony programista wypełniający dobrze swoje obowiązki w dużych firmach może zarobić dziesięć razy więcej. Jest to jeden z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce z ciągłą tendencją wzrostową w tym zakresie.

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej wielu informatyków zdecydowało się na kontynuowanie kariery poza granicami kraju co spowodowało niedobór pracowników na stanowisko informatyk. Nasza firma zajmuje się rekrutacją pracowników o kwalifikacjach informatyka m.in. z Ukrainy i Białorusi. Jesteśmy również wstanie przeprowadzić rekrutację informatyków nawet z najdalszych zakątków świata.

home
Ukraina

Oczekiwane wynagrodzenie: 3000 zł

Skonczyłem studia na kierunku Bezpieczeństwo systemów IT, znam LAN, WAN, WLAN, VPN, NAC. Świetnie sobie radzę z rozwjązywaniem bieżących problemów i awarii sprzętowych.
home
Ukraina

Oczekiwane wynagrodzenie: 2500 zł

Informatyk z wiedzą programowania obiektowego, Git, DB: MySQL, Android SDK, Java. Znajomość języka polskiego - dobra, angielskiego - komunikatywna