Pracownicy

Jeszcze 20 lat temu niewiele kobiet korzystało z usług kosmetyczek, a zawód ten kojarzył się głównie z pielęgnacją paznokci. Od czasu jednak wiele się zmieniło, na co niebagatelny wpływ ma rozwój sektora usług w Polsce, wzrost znaczenia wyglądu zewnętrznego oraz zmiany w branży kosmetycznej. Kosmetyczka nadal jest osobą zajmującą si pielęgnacją i ozdabianiem ludzkiego ciała, a w szczególności twarzy. Zasięg świadczonych przez nią usług rozrósł się wielokrotnie  w związku z postępem technologicznym w tej branży. Dziś zabiegi wykonywane w zakładach kosmetycznych to nie tylko manicure, pedicure, piercing, depilacja czy wizaż, ale też świadczenia związane z fizjoterapią i kosmetologią. Ta ostatnia dziedzina to swoiste połączenie kosmetyki z dermatologią, które ma na celu w mniej lub bardziej inwazyjny sposób poprawienie wyglądu skóry, usunięcie płytkich blizn, przebarwień. Są to także prewencyjne zabiegi mając na celu zachowanie młodego wyglądu, prawidłowego nawilżenia i elastyczności skóry. Tego typu działania wymagają ogromnej wiedzy i umiejętności ponieważ niewłaściwe używanie preparatów chemicznych czy urządzeń mechanicznych może doprowadzić do oszpecenia lub nawet trwałego okaleczenia klienta.

Większa odpowiedzialność, bardziej skomplikowane zabiegi oraz wyższe dochody spowodowały podniesienie prestiżu tego zawodu. Ogólna wiedza zdobywana w szkole kosmetycznej jest dzisiaj jedynie podstawą do rozpoczęcia pracy w zawodzie. Kosmetyczki dokształcają się w konkretnych dziedzinach dzięki czemu stają się specjalistkami np. w stylizacji paznokci czy pielęgnacji twarzy. Wiele z tych zajęć wymaga specjalnych uprawnień jak na przykład depilacja laserowa. Z tego powodu profesjonalne kosmetyczki dążą do uregulowania prawnego statusu zawodu i tego kto może go wykonywać.

Obowiązki kosmetyczki to:

 • Rozmowa z klientem i poznanie jego oczekiwań
 • Udzielanie rad w kwestii pielęgnacji urody
 • Zaplanowanie jednorazowych czynności lub kuracji
 • Pielęgnacja ciała
 • Pielęgnacja stóp wraz z paznokciami
 • Pielęgnacja rąk wraz z paznokciami
 • Depilacja
 • Wykonywanie profesjonalnego makijażu dobranego indywidualnie do klientki
 • Specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne, lecznicze i upiększające skóry
 • Rozpoznanie chorób skóry i w razie potrzeby skierowanie klienta do lekarza
 • Polecanie i sprzedaż kosmetyków
 • Prowadzenie przedsiębiorstwa
 • Znajomość i stosowanie w praktyce zasad BHP

Praca kosmetyczki nie zawsze jest przyjemna zarówno z fizycznego jak i psychicznego aspektu. Wymaga bezpośredniości, łatwości nawiązywania kontaktu z ludźmi, cierpliwości oraz dużej odporności na stres. Istnieją klienci, którzy nawet w przypadku dobrze wykonanej usługi będą niezadowoleni. Ważny jest również wygląd kosmetyczki, który jest wizytówką je usług.

Zarobki kosmetyczki są uzależnione od jej doświadczenia, kwalifikacji oraz miejsca pracy. Przeciętna pensja to 1550 zł brutto. Najwięcej mogą mogą zarobić kosmetyczki, które prowadzą własny salon. W zależności od ilości klientów i renomy firmy jest to kilka tysięcy złotych. 

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej wielu kosmetyczek zdecydowało się na kontynuowanie kariery poza granicami kraju co spowodowało niedobór pracowników na stanowisko kosmetyczka. Nasza firma zajmuje się rekrutacją pracowników o kwalifikacjach kosmetyczka m.in. z Ukrainy i Białorusi. Jesteśmy również wstanie przeprowadzić rekrutację kosmetyczek nawet z najdalszych zakątków świata.

home
Ukraina

Oczekiwane wynagrodzenie: 2500 zł

Znajomość j. polskiego - dobra, z wykształcenia jestem logopedą, pracowałam jako kosmetyczka: pedicure, manicure, przedłużanie paznokci, regulacja brwi, henna, depilacja woskiem, parafina.
home
Ukraina

Oczekiwane wynagrodzenie: 2000 zł

Od 2012 roku pracuję jako kosmetyczka, w 2017 r. uzyskałam sertyfikat masażystki, szukam prace na terenie Warszawy ta okolicach.