Pracownicy

Księgowa to osoba zatrudniona do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Odpowiada za zbieranie i przechowywanie faktur i innych dokumentów, wpisywanie ich do systemu księgowego, a następnie analizowanie danych i wyciąganie z nich informacji istotnych w procesie działalności firmy. Obowiązkiem księgowej jest także pilnowanie, aby spełnione zostały wszystkie obowiązki wobec urzędu skarbowego i innych instytucji.

Księgowość to bardzo ważny dział każdej firmy, dlatego zatrudnione w nim osoby powinny cechować się dokładnością, sumiennością i zdolnością do skupienia uwagi. Księgowa (lub księgowy) potrzebna jest w każdej firmie, nawet najmniejszej. Jednak niedużym przedsiębiorstwom często nie opłaca się zatrudniać księgowej na stałe. Stąd częsty zwyczaj współpracy z księgowymi po godzinach, przez dzień lub dwa w miesiącu. Księgowe mogą oferować swoje usługi we własnym biurze rachunkowym lub mogą być zatrudnione na etat w firmie bądź organizacji. Aby założyć biuro rachunkowe i prowadzić księgowość w formie usług trzeba posiadać licencję Ministra Finansów. Zdobywa się ją na podstawie potwierdzonego doświadczenia w zawodzie i po zdaniu egzaminu (nie muszą go zdawać osoby, które ukończyły rachunkowość). Jednak, aby zostać zatrudnionym na etat nie trzeba żadnej licencji, najważniejsze są umiejętności i kwalifikacje. Oczywiście każda z tych form zatrudnienia ma swoje plusy i minusy – w biurze współpracuje się z różnymi firmami, co pozwala lepiej poznać zasady ich działania i tym samym lepiej orientować się na rynku. Poza tym księgowa w biurze ma większą samodzielność. Ujemną stroną prowadzenia własnej firmy jest współpraca raczej z niedużymi firmami i konieczność zajmowania się naraz kilkoma sprawami. Plusem pracy na etacie w księgowości dużej firmy jest możliwość dokładnego zajęcia się jednym tylko podmiotem gospodarczym. Minusem – niewielkie możliwości rozwoju.

Stanowisko, do którego warto dążyć w tym zawodzie jest posada głównej księgowej (księgowego). Taka osoba nadzoruje już wszystkie wydarzenia finansowe w firmie – zarządzanie finansami, księgowością, administracją. Organizuje i kieruje zespołami podległych pracowników, dba o sprawne funkcjonowanie działu i jego rozwój. Do jej zadań należy rozwój systemu finansowego przedsiębiorstwa i bezustanna kontrola jego kondycji finansowej. Główna księgowa odpowiada za stan dokumentacji, jej przechowywanie i archiwizację, zajmuje się sprawami kadrowo-płacowymi, współpracuje z bankami i innymi klientami. Od osoby zatrudnionej na tym stanowisku wymaga się biegłej znajomości przepisów finansowo-podatkowych, celnych i dewizowych. Jednak, aby zostać główną księgową trzeba legitymować się długim i bogatym doświadczeniem pracy w zawodzie.

Zarobki księgowej, księgowego

Istnieje ogólnospołeczne przekonanie, że księgowe (księgowi) dobrze zarabiają. Trzeba przyznać, że nie jest to przekonanie bezpodstawne. Wszystko oczywiście zależy od firmy, ale 1500 zł netto to zupełne minimum, które otrzymują osoby dopiero zaczynające przygodę z zawodem. Przeważnie pensja księgowej to 2000-4500 zł netto. Jednak główna księgowa może już zarobić nawet 15 tys. zł netto.

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej wielu księgowych zdecydowało się na kontynuowanie kariery poza granicami kraju co spowodowało niedobór pracowników na stanowisko księgowa. Nasza firma zajmuje się rekrutacją pracowników o kwalifikacjach księgowa m.in. z Ukrainy i Białorusi. Jesteśmy również wstanie przeprowadzić rekrutację księgowej nawet z najdalszych zakątków świata.

home
Ukraina

Oczekiwane wynagrodzenie: 2500 zł

Pracowałam jako główna księgowa w przedsiębiorstwie rolnym, znajomość j. polskiego - średnia
home
Ukraina

Oczekiwane wynagrodzenie: 2500 zł

Pracowałam jako księgowa 14 lat. Także opiekunką dzieciecą 2 lata i sprzedawcą. W Polsce szukam pracy jako opiekunka, pokojówka, zmywak, sprzątanie, pomoc kuchenna, w supermarkecie, mogę pracować administratorem albo na recepcji.
home
India

Oczekiwane wynagrodzenie: 4000 zł

Od 4 łat pracuję księgowym w Indiach, do moich obowjązków należy: przetwarzanie faktur ręcznie do Systemu Finansowego, weryfikacja faktur, raportowanie, przygotowanie korekty rozliczeń, wykonywanie dziennych i tygodniowych wskaźników KPI, zaprojektowałem i pomyślnie wdrożył "Raport z monitorowania przed-kontroli" w celu zestawienia i rozpowszechnienia statusu wszystkich faktur, wykonywanie działań kontrolnych tygodniowo, okresowo i kwartalnie w celu zapewnienia integracji danych z Work Flow do Systemu Finansowego, praca z zespołem ds. Jakości, przeszkolił zespół w zakresie naliczania kosztów.