Pracownicy

Stolarz to rzemieślnik, który wykonuje z drewna meble lub elementy potrzebne w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Tak jak większość zawodów rzemieślniczych nie cieszy się on wysokim statusem społecznym w Polsce, ale ma długą tradycję. Pierwszy cech stolarski założono pod koniec XV wieku w Krakowie.

Najważniejsze zadania stolarza to:

 • wykonywanie i konserwacja elementów drewnianych używanych w budownictwie (np. schodów, drzwi, okien, parkietów, szaf wnękowych)
 • wykonywanie i konserwacja mebli zwykłych oraz ozdobnych
 • wykonywanie i konserwacja drewnianych przedmiotów codziennego użytku (np. ramy do obrazów, instrumenty muzyczne)
 • odnawianie i konserwacja drewnianych antyków

Czynności, które stolarz wykonuje w trakcie pracy:

 • wycinanie elementów drewnianych
 • łączenie elementów za pomocą kleju, śrub, gwoździ lub zszywek
 • szlifowanie
 • heblowanie
 • frezowanie
 • oklejanie mebli
 • lakierowanie, bejcowanie lub malowanie powierzchni drewnianych
 • montowanie mebli i przymocowywanie ich do ścian

 Zawód stolarza wymaga przede wszystkim zdolności manualnych niezbędnych przy wykonywaniu niemal każdej z czynności w tym zawodzie. Ważna jest również wyobraźnia przestrzenna, zdolności matematyczne potrzebne przy wykonywaniu obliczeń(także dobra znajomość geometrii), umiejętność sporządzania i odczytywania rysunków technicznych, dokładność i cierpliwość. Jeśli chodzi o cechy fizyczne stolarz powinien być silnym, zdrowym człowiekiem z dobrym wzrokiem i umiejętnością rozróżniania barw.

W czasie pracy stolarz musi koncentrować się na wykonywanej czynności ponieważ używa wielu niebezpiecznych urządzeń i preparatów chemicznych. Szczególnie niebezpieczeństwo stwarzają ręczne narzędzia i obrabiarki do drewna, które w wyniku nieostrożnego użytkowania mogą powodować urazy rąk, które w skrajnych przypadkach mogą zakończyć się amputacjom koniczyn. Niebezpieczne są również opiłki i odpady drewna powodujące zwłaszcza podrażnienia błon śluzowych i oczu. Środki chemiczne mogą wywoływać uczulenia lub zatrucia oparami. Z kolei wysiłek fizyczny oraz wielogodzinna praca w niewygodnej pozycji może być powodem bólów kręgosłupa i choroby zwyrodnieniowej stawów. Dodatkowo szkodliwym czynnikiem jest hałas.

Stolarze mogą pracować na placach budowy, w dużych fabrykach mebli, małych zakładach stolarskich lub własnych warsztatach.

Zarobki stolarza zależą od miejsca pracy i umiejętności. Średnio wynoszą 2000 zł. Często duży dochód może zapewnić wykonywanie nietypowych przedmiotów z drewna na zamówienie lub renowacja antyków.

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej wielu stolarzy zdecydowało się na kontynuowanie kariery poza granicami kraju co spowodowało niedobór pracowników na stanowisko stolarza. Nasza firma zajmuje się rekrutacją pracowników o kwalifikacjach stolarzy m.in. z Ukrainy i Białorusi. Jesteśmy również wstanie przeprowadzić rekrutację stolarzy nawet z najdalszych zakątków świata.

home
Ukraina

Oczekiwane wynagrodzenie: 3500 zł

Z wykształcenia jestem inżynierem systemów komputerowych, automatyki i sterowania. Majster w przemyśle drzewnym. Sprzedawca elektroniki: telewizory, komputery, tablety, smartfony.